Vyskúšal som pláže na Zakynthose

Zakynthos je čoraz častejšie letnou dovolenkovou destináciou mnohých Slovákov. Už dlhšiu dobu som ho chcel navštíviť a konečne sa mi to podarilo. Zbalil som ruksak a vybral som sa preskúmať pláže na tomto ostrove. N úvod môžem prezradiť, že na Zakynthose som našiel krásne pláže a v tomto článku Vám ich predstavím.

Zopár riadkov o Zakynthose

Zakynthos je grécky ostrov, ktorý patrí do súostrovia Iónskych ostrovov a nájdeme ho pri Peloponéze. Zakynthos svojou rozlohou 405,55 km² nepatrí medzi gréckych “velikánov” , napriek tomu tento ostrov ponúka krásne piesočnaté pláže a nádherné prírodne scenérie. Ostrov Zakynthos je preslávený povestnou Navagio Beach, teda jednou z najkrajších pláži v Európe, na ktorej sa nachádza vrak stroskotanej lode. Rovnako ako Navagio Beach neodmysliteľnou súčasťou ostrova Zakynthos sú aj korytnačky Careta Careta.

Letenka lacnejšia ako IC vlak ?

Keď som zbadal spiatočnú letenku na trase Viedeň – Zakynthos za 59€ vravím si , toto si nemôžem nechať újesť. Neviem teraz či to čo napíšem je smutné alebo smiešne, možno oboje, ale pre porovnanie spiatočný lístok IC vlakom na trase BA- KE stojí 45€ . Bez váhania som z peňaženky vytiahol platobnú kartu a kúpil som si letenku na Zakynthos.

Mesto Zakynthos

Hlavné mesto Zakynthos sa nachádza len 5 km od letiska a práve tam smerovali moje prvé kroky na tomto ostrove.

Zakynthos hlavné mesto ostrova

Zakynthos (mesto) je menšie mestečko s reštauráciami a kaviarňami ale nájdete tu samozrejme aj rôzne obchody. Keďže som priletel ráno moje prvé kroky smerovali práve do kaviarne. Vonku bolo strašne horúco už od skorého rána a tak som si dal jedno rýchle frapéčko v kaviarni s výhľadom na prístav. Konečne to malo tu správnu atmosféru. More, slnko a relax jednoducho čo viac si priať, ja naozaj k šťastiu veľa nepotrebujem.

Zbalil som si plavky, opaľovací krém a šiel som objavovať pláže na Zakynthose.

Pláže na Zakynthose

Pláže ktoré som navštívil sú naozaj krásne a každá z nich má svoje čaro, veď posúďte sami.

Gerakas Beach

Pláž Gerakas je dlhá piesočnatá pláž, ktorá sa nachádza  na juhu ostrova a patrí určite k tým najkrajším a najzaujímavejším plážam na Zakynthose. Pláž Gerakas je okrem svojej krásy zaujímavá aj tým, že sa tu liahnu korytnačky Caretta Caretta. Pláž Gerakas patrí do chráneného územia a preto na tejto pláži nenájdete žiadne turistické zariadenie ani bar.

Ak by niekto chcel pomôcť k ochrane korytnačiek práve na Zakynthose je možnosť dobrovoľnícke pomoci v záchrannom centre pre korytnačky. Môžeš tam pomáhať napríklad pri ochrane hniezd, zažiješ liahnutie korytnačiek, uvidíš malé Caretty ako sa po vyliahnutí presúvajú z pláže na svoju prvú plavbu v mori. Dokonca si tam môžeš zarobiť , čo povieš na takú letnú brigádu ?

Bananas Beach

Banana Beach patrí k najznámejším plážam na ostrove . Je to dlhá piesočnatá pláž s plytkou vodou v mori, čo určite ocenia hlavne rodiny s deťmi.  Poviem Vám, tiež som sa tam stal na chvíľu dieťaťom , čľapkanie v mori budem celkom s určitosťou  milovať v každom veku života.

Porto Azzuro

Porto Azzuro Beach sa nachádza v dedinke Vasilikos, vyznačuje sa  čistou azúrovo-modrou vodou a piesočnatou plážou. Na tejto pláži nájdete aj malý borovicový háj, ktorý vytvára skvelý tieň pred horúcimi lúčmi slnka počas celého dňa.

Porto Vromi

Porto Vromi nie je tak úplne pláž , popravde jedna sa o maličký prístav medzi skalami, ktorý je zároveň východiskový bod pre výlet na Navagio Beach alebo Blue Caves teda modré jaskyne. Na porto Vromi sa nachádza maličká kamienková pláž s kryštálovo čistou vodou a krásnou prírodnou scenériou.

Xigia Beach

Xigia Beach sa nachádza na východnom pobreží severnej časti ostrova a určite patrí medzi mojich favoritov na tomto ostrove .Voda tu obsahuje pomerne velké mnostvo síri,čo robí z tejto pláže dokonalé prírodne SPA.

Navagio Beach

Navagio Beach bola pôvodne známa pod názvom Agios Georgios. V roku 1980 sa v okolí Zakynthosu plavila nákladna loď Panagiotis, ktorá pašovala cigarety a alkohol. Panagiotis do cieľa však nikdy nedoplávala , počas silnej búrky na mori loď stroskotala. Dnes vrak lode nájdete na pláži ktorá je po celom svete známa pod prezývkou Navagio  (stroskotaný) alebo z angličtiny (Shipwreck Beach ). Navagio Beach je prístupná iba loďou. Najlepším východiskovým bodom na výlet loďou je Porto Vromi.

Tip na záver

Požičajte si auto alebo skúter:

Zakynthos sa radí k tým menším ostrovom, ak nechcete ležať celý pobyt na jednej pláži alebo pohybovať sa v okolí Vášho ubytovania, určite odporúčam požičať si auto alebo skúter. Je to najlepší spôsob ako spoznať celý ostrov a navyše to nie je vôbec drahé.

Zhrnutie

Vo všeobecnosti ma stravovanie na Zakynthose nestálo viac ako by som za jedlo utratil napríklad v Bratislave. Ceny potravín v obchodoch sú približne rovnaké, prípadne o niečo máličko vyššie ako na Slovensku. Priemerná cena jedla v reštaurácii sa pohybuje okolo 7 € , ale napríklad fajny Gyros nájdeš aj za 3 €. Kávičku si vychutnáš v hlavnom meste za 2 €. Výlet loďou Navagio Beach + Blue Caves stál 20 € a trval 2 hod. Požičanie auta vyšlo 27 € na deň už aj s poistením. Ak vás zaujíma cena pohonných hmôt, tak napríklad cena benzínu sa pohybuje 1,70 € za liter.

Na záver len dodávam, že to bola láska na prvý pohľad. Pláže na Zakynthose som si zamiloval a určite sa sem ešte vrátim ! Zakynthos ďakujem !

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.